انسداد ۳۷۰ حلقه چاه غیرمجاز طی ۳ سال اخیر در شهرستان رزن

به نقل از پرتال خبر در اخبار استانها : 

به گزارش خبرنگار مهر، فتحعلی حسینی بعدازظهر یکشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان رزن گفت: سیاست دولت تدبیر و امید و مهمترین اولویت مطرح در شهرستان رزن، حفاظت از منابع آب، تلاش برای مصرف بهینه و صرفه جویی است و تشکیل جلسات شورای حفاظت از منابع آب نشان از اهتمام دولتمردان به مقوله آب و همچنین بحران آب است.

وی با تأکید بر مدیریت و استفاده صحیح از منابع آب شهرستان گفت: اولویت اصلی شورای حفاظت از منابع آب شهرستان برخورد قانونی با چاه های حفر شده غیرمجاز و چاه‌هایی که اضافه برداشت دارند، است و باید توجه داشت که حفاظت از این منابع حیاتی وظیفه تمام دستگاههای شهرستان است.

فرماندار رزن با بیان اینکه این شهرستان نه تنها در سطح شهرستان بلکه در سطح استان پیشتاز حفظ منابع آب است، گفت: مدیریت صحیح منابع باعث حفظ منابع آبی خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت مصرف بهینه آب کشاورزی در شهرستان گفت: به منظور جلوگیری از ایجاد بحران آب در شهرستان، چاه های کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شدند و ۱۵۰ دستگاه کنتور نیز از اعتبارات دولتی در سالجاری نصب خواهد شد که در این رابطه براساس آمار ارائه شده صرفه جویی قابل توجهی در منابع آب شهرستان محقق شده است.

حسینی با اشاره به وضعیت چاه های حفر شده قبل از سال ۸۵ در قالب فرم شماره یک و چاه های حفر شده بعد از سال ۸۵ و بیان اینکه چاه هایی که در آمار شناسایی شده فرم یک ثبت نشده باشند در قالب فرم شماره ۵ هستند، اظهار داشت: در شهرستان رزن ۲۸۴ حلقه چاه ثبت شده در فرم یک و ۶۷۵ حلقه چاه در قالب چاه های فرم ۵ وجود دارد.  

وی آب را حساسترین بحث کشور، استان و شهرستان عنوان کرد و گفت: می توان با برگزاری همایش های حفاظت از منابع آب و همچنین ایجاد و فعال نمودن کمپین حفظ منابع آب گام های موثری در این راستا برداشت.  

فتحعلی حسینی  با بیان اینکه سند حفظ منابع آب در طول ۳ سال اخیر در شهرستان رزن تدوین شده است، افزود: برنامه ریزی در راستای افزایش کشت محصولات کم آب بر از جمله زعفران و کاهش کشت محصولات پر آب بر از قبیل سیب زمینی و هندوانه دارای اثرگذاری بالایی بوده است.  

وی با تاکید بر رعایت اولویت بندی در انسداد چاه های غیر مجاز یادآور شد: تعداد ۷۵ حلقه چاه دارای حکم انسداد هستند که از این تعداد ۴۳ حلقه چاه مربوط به بخش قروه درجزین است.  

فرماندار رزن عنوان کرد: چاه هایی که در قالب فرم شماره ۵ هستند مشمول قانون نیستند و طبق مصوبه مجلس باید مسدود شوند.

وی با بیان اینکه آب یکی از زیر ساخت های مهم در توسعه اقتصادی و کشاورزی است و مدیریت صحیح آن برای ما بسیار ضروری است، گفت: رزن در بحث گیاهان دارویی دارای پتانسیل هایی است که باید به آن توجه کرد.

حسینی با تأکید بر آگاهی بخشی به مردم برای صرفه جویی در مصرف آب گفت: باید فرهنگ صحیح مصرف منابع آب به مردم آموزش داده شود.

وی یادآور شد: در سال ۹۳ بیش از ۱۱۱حلقه چاه غیر مجاز در سال ۹۴بیش از  ۱۰۷چاه غیر مجاز و در سال گذشته نیز بیش از ۱۵۲ حلقه چاه غیرمجاز با دستور قضایی مسدود شده است.

فتحعلی حسینی در ادامه  خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۳ تا کنون برنامه ریزی صورت گرفته در این شهرستان در راستای مبارزه جدی با برداشت بی رویه ذخایر آبی بوده است که در راستای حراست از منابع آبی طی ۳ سال اخیر بیش از۳۷۰حلقه از چاه های غیر مجاز با اخذ حکم قضایی مسدود شده است.

 

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *