خانه سالمندان پرهام

به نقل از پرتال خبر در سلامت و پزشکی : 

نیازهای سالمندان و افراد مسن چیست ؟

نیازهای دوران سالخوردگی :

افراد سالخورده یکسری کمک‌های خاص نیاز دارند که در این مقاله به نیازهای احتمالی مختلف آنها و طریقه برآوردن آن اشاره می‌کنیم.

برای مراقبت از سالمندان جوانب مختلفی را باید در نظر داشت. داشتن آگاهی کافی درمورد نیازهای احتمالی مختلف این افراد برای آن ها که مسئولیت مراقبت از سالمندان فامیل، والدین و اقوام را بر عهده دارند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

خانه سالمندان پرهام 

نیازهای مالی :

سالمندانی که به تنهایی زندگی می‌کنند، بدون پشتیبانی دیگران، طبیعی است که یکسری نیازهای مالی داشته باشند. آن ها برای تامین همه چیز مثل مواد غذایی، پوشاک، دارو و از این قبیل به پول نیاز دارند. آن هایی که بیمه هستند این شانس را دارند که ماهیانه مقداری حقوق دریافت می‌کنند که تاحدی نیاز مالی آنها را برطرف می‌کند. اما آن هایی که هیچ تسهیلات بیمه‌ای یا منبع درآمد دیگری ندارند، مجبورند با تکیه به پس انداز یا حقوق دولتی که دولت به سالمندان نیازمند می‌دهد، زندگی کنند.

نیازهای مراقبتی برای سلامتی :

سلامتی سالمندان مهمترین نیاز آن هاست. با بالا رفتن سن، بدن بسیار کُند شده و کارایی کمتری دارد. افراد سالخورده در معرض مسائل و مشکلات جسمی مختلفی قرار دارند.

این یک جنبه طبیعی از زندگی آن هاست و هیچ کاری برای آن نمی‌توان کرد. اما، با مراقبت درست و تسهیلات پرستاری، بسیاری از این مشکلات جسمی را می‌توان تحت کنترل قرار داد و از بروز مشکلات جدی و حاد جلوگیری کرد. آن ها نیاز به چکاپ‌های منظم دکتر دارند. این چکاپ‌ها می‌تواند مشکلات احتمالی که ممکن است در آینده برایشان اتفاق بیفتد را پیشگویی کند. درعین‌حال، می‌تواند مشکلات جسمی حاد را در مرحله مقدماتی آن که درمان قابل انجام است تشخیص دهد.

خانه سالمندان پرهام

نیازهای غذایی : 

با بالا رفتن سن، دستگاه گوارش کم‌کم ضعیف می‌شود. افراد سالمند معمولاً با این مشکل روبه‌رو هستند که برخی موادغذایی برای آنها قابل هضم نبوده یا هضم آنها با مشکل روبه‌روست. چیزی که باید تشخیص دهید این است که رژیم‌غذایی افراد سالمند نباید مثل بیست سال پیش آن ها باشد. رژیم‌غذای آن ها باید طوری اصلاح شود که در آن از مواد غذایی مغذی و متعادل استفاده شود که برای بدن آن ها قابل پذیرش است و هیچ مشکل و ناراحتی برایشان ایجاد نمی‌کند. معمولاً رژیم‌غذایی افراد سالمند باید برطبق نسخه‌های دارویی آن ها تغییر کند.

نیازهای مراقبتی و پرستاری :

اگر یکی از اعضای خانواده شما سالمند است و حرکت کردن او بخاطر بالا بودن سن محدود شده است، او به یکسری کمک‌های خاص در برنامه روزانه خود نیاز خواهد داشت. اگر برای کسی در خانواده مقدور نباشد که تمام طول روز را کنار فرد سالمند باشد، باید یک پرستار تمام‌ وقت برای او در نظر بگیرید تا به فرد سالمند در کارهای روزانه خود کمک کند. این کار مخصوصاً اگر فرد سالمند در فعالیت‌های ابتدایی خود مثل راه رفتن، غذا خوردن، دستشویی رفتن و از این قبیل نیاز به کمک داشته باشد، بسیار مفید خواهد بود.

خانه سالمندان پرهام

نیازهای اجتماعی و سایر نیازها :

یک چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که همه عشق و محبت خود را نثار فرد سالمندی که در خانواده‌تان است کنید. فقط به این دلیل که آنها پیر و کُند شده‌اند به این معنی نیست که باید نادیده‌شان بگیرید و تنهایشان بگذارید. یادتان باشد، چند سال بعد برای خودتان هم اتفاق خواهد افتاد. با آنها وقت بگذرانید، حرف بزنید، و باعث شود احساس کنند که دوستشان دارید و مراقبشان هستید. به اتاقشان هم باید خوب توجه داشته باشید. می‌توانید در اتاقشان زنگ‌های هشدار برای صدا کردن شما یا سایر تجهیزاتی که می‌تواند موردنیازشان باشد نصب کنید.

این ها چند مورد از ابتدایی‌ترین نیازهای افراد سالمند بود که باید همیشه به خاطر داشته باشید. برای برآوردن همه آن ها همه تلاشتان را به کار گیرید تا بتوانند سال ها ی طلایی عمرشان را در کنار شما با شادی و راحتی بگذرانند.

درباره مرکز جامع آسایشگاه سالمندان پرهام :

این مرکز یکی از مراکز نمونه و ممتاز سازمان بهزیستی کشور است که از سال 1387 تا کنون مشغول به فعالیت بوده است و در این مدت کوتاه توانسته با بهره گیری از مدد جویان بهزیستی و افرادی که تحت پوشش سازمان بهزیستی بوده اند و مراکز نگهداری سالمندان در خارج از کشور، بهترین و بیشترین تجربه و دانش لازم را در این مورد کسب کرده و همچنان در پی موفقیت های بیشتر در این زمینه است .

خانه سالمندان پرهام

درباره مدیریت :

مدیریت مرکز خانم دکتر حمیده ایرانچی مقدس، متولد ۱۳۵۷ و هم‌سن انقلاب است و پیروزی و توفیقاتشان در دستیابی به افتخار خدمت به جامعه سالمندان کشور را مدیون پدر و مادر، به ویژه مادربزرگ کهنسال خود می‌داند که نه تنها در کسب مدارج علمی ‌و اخذ مدرک پزشکی مشوق و حامی ‌او بودند، بلکه گام نهادن در وادی پر ثواب و ارزشمند نگهداری از سالمندان را مدیون پشتیبانی‌های ایشان می‌داند.

وی انگیزه تاسیس مرکز نگهداری از سالمندان و پرکردن خلأ بی‌پناهی و تنهایی‌های ایشان در سنین حساس پیری و در عصر کنونی و زندگی در شهر‌های بزرگ صنعتی را وامدار این جمله مادر بزرگش می‌داند که همواره در دوران کودکی از زبان ایشان شنیده بود؛ «پیری اگر با تنهایی، بیماری و بی‌پناهی همراه شود بدترین درد انسان است!» از آن زمان بود که دکتر ایرانچی علاوه بر غلبه بر مشکلات تحصیل در رشته پزشکی، عزم خود را جزم و به عنوان زنی جسور پا به میدان گذاشت و مرکز سالمندان پرهام را راه اندازی کرد .

مرکزی که امروز پس از گذشت اندکی زمان به یکی از مراکز ممتاز بهزیستی در این زمینه تبدیل شده است.

خانه سالمندان پرهام

مدارک تحصیلی حمیده ایرانچی مقدس :

حمیده ایرانچی مقدس دارای مدرک پزشکی عمومی و گذراندن دوره طب سالمندی با راه‌اندازی این مرکز تاکنون توانسته‌ تعداد 30 نفر را به صورت مستقیم به اشتغال درآورده و در این مدت کوتاه در حدود 500 سالمند را تاکنون تحت پوشش قرار داده اند.

خانه سالمندان پرهام آدرس:خیابان ولی عصر ، نرسیده به پل پارک وی ، کوچه تورج ، پلاک 20

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *