رشته‌های«بهداشت سواحل دریا» و «زمین‌شناسی پزشکی»راه‌اندازی می‌شود

به نقل از پرتال خبر در اخبار استانها : 

به گزارش خبرنگار مهر، علی مصداقی نیا ظهر امروز در حاشیه نشست مشورتی شبکه تحقیقات بهداشت محیط کشور که به میزبانی یزد برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بهداشت محیط موضوعی بسیار حائز اهمیت است و حوزه های مختلفی را در بر می گیرد بر این اساس در حوزه دانشگاهی نیز باید توجه ویژه و تخصصی تری به آن صورت گیرد.

وی یادآور شد: بر این اساس دو رشته جدید «بهداشت سواحل دریا» و «زمین‌شناسی پزشکی» در دانشگاه های علوم پزشکی کشور راه اندازی می شود.

مصداقی نیا خاطرنشان کرد: این رشته به دلیل روند افزایشی مشکلات زیستی و محیطی راه اندازی می شود و بیشتر مناطقی که دارای دریا و رودخانه های بزرگ هستند، مورد توجه قرار می گیرد زیرا مشکلات زیست محیطی و آلودگی های دریا و سواحل آن در بسیاری از مواقع عامل بروز بیماری‌ها بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مقدمات جذب سالانه هزار و ۸۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی بهداشت محیط و ۳۰ دانشجو در مقطع دکترای تخصصی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فراهم شده است.

رئیس انجمن بهداشت محیط ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستاوردهای بزرگ کشور در زمینه بهداشت محیط عنوان کرد: در حال حاضر ۹۸ درصد جمعیت شهری و ۸۶ درصد جمعیت روستایی از شبکه آب سالم و بهداشتی بهره مند هستند که این شرایط در گذشته در کشور حاکم نبود.

وی با تاکید بر اینکه شاخص های دیگر بهداشت محیط نظیر هوا، مواد غذایی و … نیز باید به شرایط بهتری برسد، افزود: البته اکنون در مقایسه با دهه های گذشته در شرایط بسیار بهتری قرار گرفته ایم.

مصداقی نیا در مورد مدیریت پسماندها نیز بیان کرد: در اغلب شهرهای کشور در این زمینه چاره اندیشی شده اما نیاز به اقدامات جدی تری در این زمینه وجود دارد.

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *