صلح امام حسن(ع) قیام عاشورا را ماندگار کرد

به نقل از پرتال خبر در اخبار استانها : 

قاسم جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: اولیای الهی همواره به مسائل و مشکلات جامعه نگاه هوشمندانه و عمیقی دارند و در تمامی رفتارهای آنان رگه‌های حکمت الهی مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه ما اعتقاد داریم اگر درایت و دوراندیشی امام حسن مجتبی(ع) نبود قیام امام حسین(ع) ثمره‌ای نداشت، گفت: باید اسباب قیام آماده باشد تا بتوان این کار را انجام داد وگرنه همچون قیام توابین بعد از عاشورا بی‌ثمر می‌شد.

این کارشناس مسائل تاریخی تأکید کرد: امام حسن مجتبی(ع) بلافاصله بعد از شهادت امیرالمؤمنین(ع) مردم را برای نبرد با معاویه آماده کردند اما اولیای الهی تنها بودند و حتی نزدیک‌ترین یاران خیانت کردند و ستون خیمه حضرت را پایین انداختند.

دلیل مذاکره امام حسن(ع) با معاویه

وی افزود: امام حسن(ع) به همین دلیل وارد مذاکره با معاویه شدند اما شروطی همچون عمل نکردن برخلاف اسلام، تبدیل نکردن خلافت به سلطنت و انتخاب نکردن وصی برای خودش و گذاشتن آن به عهده مردم قرار دادند در حالی که می‌دانستند معاویه به هیچکدام از این بندها عمل نخواهد کرد ولی این کار را کردند تا معاویه بیشتر در نزد مردم رسوا شود.

جعفری ابراز کرد: امام حسن مجتبی(ع) همواره سعی کردند کمترین ضربه به اسلام وارد شود و وقتی امکانات و شرایط قیام برای زنده نگه داشتن اسلام نبود اقدامی نکنند تا شرایط قیام مهیا شود.

وی با اشاره به مسئولیت‌های اجتماعی امام حسن مجتبی(ع) تصریح کرد: دومین امام شیعیان به ظاهر صلح کردند، صلحی که موجب شد قیام عاشورا به ثمر بنشیند و در طول تاریخ ماندگار شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور با بیان این‌که امام مجتبی(ع) با روشنگری به وظیفه خود عمل می‌کردند، افزود: در جایی ایشان فرموده‌اند معاویه در حالی با من برای قدرت کشمکش می‌کرد که به خوبی مرا می‌شناخت و می‌دانست من وصی هستم و به سفارش پیامبر گرامی اسلام(ص) حکومت حق من است.

بخشیدن تمام اموال برای سه مرتبه در طول عمر

وی در ادامه با اشاره به کرامات امام حسن مجتبی(ع) افزود: حضرت به کریم اهل بیت(ع) معروف هستند و سه بار در طول عمر تمامی دارایی‌های خود را بخشیدند.

جعفری با اشاره به حدیثی از امام حسن(ع) گفت: انسان برده و بنده نیکی کردن است. با کسی که با شما درشتی می‌کند نرمی کنید به زودی او هم یاد می‌گیرد با شما نرمی کند.

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *