عدم بهره گیری صحیح از دانش و نیروی انسانی در تولید ثروت

به نقل از پرتال خبر در اخبار استانها : 

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مصطفی کریمیان در گفتمان سرمایه گذاری و تجارت فناوری و فرصتهای سرمایه گذاری در شرکتهای دانش بنیان که عصر امروز یکشنبه در سالن جلسات جهاد دانشگاهی برگزارشد، اظهار داشت: در سه سال اخیر پارک علم وفناوری کرمانشاه یک نگاه خارجی اکوسیستم داشته که جای خوشحالی است.

بنیان گذار پارک علم و فناوری کشور افزود: این نشست  سرآغاز خوبی است تا صنایع استان با پارک علم و فناوری ارتباط داشته باشند و بدون این ارتباط، پارک علم و فناوری نمی تواند حضور خود را به خوبی نشان دهد.

کریمیان افزود: پارک علم و فناوری وقتی می تواند رشد کند که همکاری گروههای صنعتی، دانشگاهی و… را داشته باشد.

بنیان گذار پارک علم و فناوری گفت: توسعه بر مبنای نفت، محصولات کشاورزی، خام فروشی، خروج مغزهای متفکر به خارج از کشور نیز خام فروشی است و توسعه به حساب نمی آید و اگر کشوری میخواهد توسعه پیدا کند باید با پول وسرمابه در آن کشور کارخانه های مورد نیاز را تاسیس کرد.

کریمیان افزود: آینده ای پولساز است که بتواند مکانیزم خلق کردن را داشته باشد و بتواند از مواد خام محصولات جدید خلق کند. ما کجا هستیم؟ ایران کجاست؟ نمی توان گفت ایران هنوز خام فروشی می کند، ایران نه در خام فروشی صفر است، نه آن را به ارزش افزوده تبدیل می کند، ما هنوز به مرحله دوم هم نرسیده ایم.

وی گفت: همانگونه که برای تولید خودرو، کارخانه خودرو سازی نیاز است، کارخانه ای که بتواند به انسان ارزش افزوده بدهد پارک علم وفناوری است واگر بخواهیم به این شرکت ها کمک کنیم بایستی صاحبان ایده ها را شناسایی کنیم، به این شرکت ها معرفی کنیم و طی مراحلی با برنامه کاری بستر رشد شرکتها اتفاق بیفتد.

کریمیان افزود: ما عنوان ساختارها از قبیل صنایع دستی، کشاورزی، صنعتی و… را می توانیم داشته باشیم که مرکز رشد همه اینها یک سری خدمات است، کارخانه ای موفق است که خدمات اطلاع رسانی، مشاوره ای، سالن جلسات، خدمات تخصصی، خدمات بازار یابی و حمایتهای مالی در کارخانه موفق بابستی وجود داشته باشد.

بنیان گذار پارک علم و فناوری کشور تاکید کرد: فضا در کار بسیار مهم است، اگر کار آفرین قرار باشد در زیرزمین خانه کار کند، یک فضا و ایده دارد، اما اگر در یک کارخانه بزرگ و مؤسسه مهم کار کند فضا وایده ونظرش با رقابت عوض می شود.

کریمیان خشکی دریاچه ارومیه را ناشی از سوء مدیریت  و کشاورزی غیر اصولی دانست و افزود: مشکل اساسی در کشور ما این است که تولید دانش و نیروی انسانی داریم ولی از آن دانش، تولید ثروت نداریم، کشور ما از نظر ورودی مواد خام خوب است، اما در بحث همکاری بین المللی ضعیف و شاخص پایین دارد که باید بفهمیم مشکل ما از کجا است.

وی معتقد بود: اصل و هویت پارک همکاری و حرف زدن است، افراد غیر حقوقی هم ممکن است ایده های مناسبی داشته باشند، بایستی با فرصت دادن به آنها ایده هایشان را مورد نظر گرفت، و برای شغلهای مناسب هزینه کرد، چرا که هزینه کردن در پارکهای علم و فناوری سرمایه گذاری است.

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *