فرش «ساوج بلاغ» مهاباد احیا می شود

به نقل از پرتال خبر در اخبار استانها : 

به گزارش خبرنگار مهر، جعفر صادق اسکندری بعد از ظهر دوشنبه در آیین امضای تفاهم ‌نامه سه جانبه اجرای فروش اقساطی فرش دستباف در استان اظهار داشت: خوشبختانه آذربایجان‌غربی از استان‌های شاخص در تولید فرش کشور محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هم ‌اینک فرش ریزماهی خوی و افشار تکاب به ثبت جهانی و ملی رسیده‌اند تصریح کرد: در حال حاضر سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در پی احیای فرش”ساوج‌بلاغ” مهاباد برای حضور در جشنواره‌های جهانی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با بیان اینکه با توجه به شعار سال رهبر معظم انقلاب اسلامی که به نام”اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال” نامگذاری شده است، حوزه فرش می‌تواند در اشتغال‌زایی، درآمدزایی و ارزآوری تاثیر بسزایی داشته باشد گفت: هم‌اکنون ۷۰ هزار نفر فعال حوزه فرش شامل بافنده، طراح، نقاش و رفوگر در استان وجود دارد.

وی بیان کرد: از سوی دیگر بی‌تردید فعالیت در حوزه فرش دستباف می‌تواند برای معیشت روستاییان سطح استان نیز بسیار حائز اهمیت باشد.

اسکندری با تاکید بر توسعه بیمه قالیبافان آذربایجان‌غربی افزود: هم‌اکنون ۱۷ هزار نفر بیمه شده در استان فعال بوده که امید است این تعداد به ۲۵ هزار نفر ارتقاء یابد.

تعداد فرشبافان بیمه شده به ۲۵هزار نفر می رسد

وی اظهار داشت: ایجاد مجتمع‌های صنفی، آموزش قالیبافان، بازاریابی و بازارسازی در کشورهای مختلف جهان و صادرات فرش نیز در کنار توجه به امر بیمه قالیبافان در دستور کار قرار می گیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه اعتبار ویژه‌ای برای خرید فرش دستباف توسط کارکنان دولت در نظر گرفته می‌شود تصریح کرد: سال گذشته دولت طرح خرید اعتباری فرش را مطرح کرد اما با توجه به حجم درخواست‌ها، به مرحله اجرایی نرسید.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه اردیبهشت ماه امسال جشنواره ملی فرش افشار تکاب در این شهرستان برگزار شد، در آنجا مقرر شد که یک خط اختصاصی ویژه برای کارمندان دولت برای رونق بخشی به حوزه فرش اتفاق افتد.

اسکندری افزود: در این رابطه مبلغ سه میلیارد تومان برای این امر از طریق صندوق کارآفرینی امید اختصاص یافته و ۱۰ میلیون تومان نیز برای هر فرد، تسهیلات خرید فرش دستباف با نرخ بهره چهار درصد واگذار می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: این کار در گام نخست به صورت آزمایشی انجام شده و در صورت موفقیت، برای فعالیت‌های بزرگ تر برنامه‌ریزی می‌شود.

بورس محلی فرش افشار تکاب راه اندازی می شود

وی از شرکت استان در جشنواره فروش فرش دستباف که امسال در تهران برگزار می‌شود خبر داد و اظهار داشت: در این زمینه امسال به مدت ۱۰ تا ۱۲ روز، فرش تولیدی آذربایجان‌غربی در مرکز کشور عرضه می‌شود.

اسکندری تصریح کرد: امسال بورس محلی فرش افشار تکاب نیز برای مراجعه تمامی آحاد مردم و متقاضیان و عرضه کنندگان به منظور تحرک‌بخشی به بازار فروش فرش راه‌اندازی می‌شود.

در این آیین، قلی‌پور مدیر صندوق کارآفرینی امید استان نیز بیان کرد: ایجاد اشتغال برای مشاغل خرد و کوچک جزو برنامه های کاری صندوق بوده و در چند سال اخیر ۶۰ میلیارد ریال در زمینه تولید فرش و مشاغل خانگی پرداخت شده است.

فرش افشار تکاب مشهور به فرش آهنین و فرش ریزماهی خوی دو برند ثبت شده ملی و جهانی از فرشهای نفیس و دستباف آذربایجان غربی است.

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *