لزوم ایجاد مرکز تحقیقات برنج در دزفول

به نقل از پرتال خبر در اخبار استانها : 

به گزارش خبرنگار مهر، حبیب اله آصفی عصر امروز یکشنبه در جشنواره برداشت برنج در روستای سیدنور بخش چغامیش دزفول اظهار کرد: بخش چغامیش دزفول ناشناخته مانده این در حالی است که مطابق با تحقیقات باستان شناسان و موسسات شرق شناسی، این منطقه آغازگر ریاضیات و خط بوده است.

وی با بیان اینکه ایران در حوزه تمدن به دزفول و چغامیش باستانی مدیون است، افزود: دزفول در زمینه باستان شناسی و تمدنی تاریخچه بلند بالا و آثار فراوانی دارد که باید بیش از پیش به آن توجه کرد.

فرماندار دزفول همچنین با اشاره به ظرفیت این بخش در زمینه صنایع دستی، خواستار برپایی جشنواره غذا و صنایع محلی در بخش چغامیش برای ایام نوروز شد. 

وی با اشاره به تولید چشمگیر خرما در دزفول گفت: در حوزه کیفیت تولید برنج شهرستان دزفول سرآمد است به گونه ای که روش تولید برنج به صورت خشکه کاری منحصرا مربوط به کشاورزان با دانش و توانای این منطقه است.

آصفی با اشاره به برخی کمبودها در حوزه زیرساخت ها خواستار استقرار ۱۰ دستگاه شالی کوبی در دزفول از طریق اعتبارات وام های ریاست جمهوری در راستای رفع مشکل خام فروشی محصولات منطقه شد. 

وی در ادامه از اعلام آمادگی چند سرمایه گذار برای احداث کارخانه برنج کوبی در دزفول خبر داد و گفت: این بدین معناست که دیگر برنج دزفول به صورت خام به فروش نمی رسد ضمن اینکه از این پس برنج چغامیش با برند دزفول فراگیر خواهد شد و این منطقه در زمینه تولید و خدمات تولید برنج تامین خواهد بود.

فرماندار دزفول با بیان اینکه از این پس برنج منطقه چغامیش به عنوان یک محصول محلی در نمایشگاه های بازرگانی استان عرضه خواهد شد، افزود: باید توقعات را در حوزه تولید برنج در شهرستان بالا ببریم ضمن اینکه تمام تلاش ما و دستگاه های اجرایی نیز باید همکاری با تولیدکنندگان و برنامه ریزی برای تداوم این روند باشد. 

آصفی همچنین خواستار ایجاد دومین شعبه مرکز تحقیقات برنج خوزستان در دزفول شد و گفت: ظرفیت عظیم و دانش بالای کشاورزان بخش چغامیش دزفول که با تولید برنج به روش خشکه کاری و استفاده حداقلی از آب می توانند الگویی در سطح کشور باشند نشان می دهد دزفول این آمادگی را دارد که پس از اهواز از شعبه مرکز تحقیقات برنج در کنار مرکز تحقیقات کشاورزی صفی آباد برخوردار باشد.
 

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *