کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

به نقل از پرتال خبر در سلامت و پزشکی : 

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

همه انسان‌ها مشتاق داشتن یک لبخند زیبا هستند اما برخی به خاطر دندان‌های بد شکل یا بد رنگ از این آرزو محرومند. اینجاست که دندان‌پزشکی ترمیمی به میدان وارد می‌شود و با معجزه‌ای به نام لامینت، لبخند و زیبایی را به صورت افراد باز می‌گرداند.

اما لامینت چیست؟ برای چه افراد و چه دندان‌هایی مناسب است؟ آیا آسیبی به دندان‌ها می‌رساند؟ یا ممکن است این درمان طول عمر طولانی‌ای نداشته باشد و با شکست مواجه شود؟ پاسخ این سوالات را از زبان دکتر ازاده ابراهیمی، متخصص دندان‌پزشکی ترمیمی بخوانید:

– شاید بد نباشد در ابتدا یک تعریف ساده اما عملی در مورد لامینت (ونیر) داشته باشید.

– لامینت یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصلهٔ بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. ونیر‌ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزتی می‌گویند) و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود). به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند.

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

– تفاوت اصلی لامینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟

لامینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لامینت‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند.

لامینت‌های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن‌ها نسبت به لامینت‌های سرامیکی، قیمت ارزان‌تر و تراش کمتر دندان است.

– انجام این درمان چه شرایطی دارد؟ چه کسانی می‌توانند از درمان لامینت استفاده کنند و چه کسانی نمی‌توانند؟

لامینت برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های قدامی» کاربرد دارد. بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد می‌نای دندان ختم شود. مسئله مهم دیگر اکلوژن بیماراست؛ وجودعادات دهانی چون دندان قروچه (براکسیسم و یا کلنچینگ) کنترا اندیکاسیون درمان لامینیت محسوب می‌شود. در زمان دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی را به دندان‌های خود و لامینت وارد می‌کند که در طی زمان منجر به شکستن لامینت می‌شود.

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

– آیا در جریان این درمان دندان‌ها تراش می‌خورند؟

– تراش دندان قبل از گذاشتن لامینت بستگی به طرح و شکل اولیه دندان‌ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد. در برخی از موارد انجام هیچ گونه تراشی لازم نیست اما در برخی از موارد تراش دندان لازم است. البته به طور کلی تراش ایجاد شده در دندان‌ها بسیار محافظه کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می‌شود.

آیا انجام لامینت عوارض جانبی هم دارد و ممکن است به دندان‌ها آسیب وارد شود؟

عوارض احتمالی لامینت عبارتند از:

۱- حساسیت تاخیری پس از درمان: مانند هر ترمیم دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما پس از درمان وجود دارد که البته پس از گذشت مدت زمان کوتاهی این مشکل برطرف می‌شود.

۲- شکستگی لامینت: اگر اصول اولیه انتخاب بیمار برای درمان لامینت به درستی مورد نظر قرار گرفته باشد و بیمار هیچ گونه کنترااندیکاسیونی در مورد درمان لامینت نداشته باشد احتمال شکستگی ترمیم بسیار کاهش می‌یابد اما از بین نمی‌رود. چون در طول عمر درمان لامینت بیمار نقش اساسی ایفا می‌کند. بیمار باید از برخی عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای سفت، جویدن یخ و… خودداری کند تا طول عمر درمان افزایش یابد. اما در صورتی‌که لامینت کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود، با کامپوزیت فابل ترمیم و اصلاح است.

۳- تغییر رنگ لبه‌ای لمینت: تغییر رنگ لبه‌ای در لامینت در طی زمان کاملا بستگی به مواد رنگی مورد مصرف بیمار مانند چای، قهوه و یا کشیدن سیگار دارد. به عبارتی هرچه این مواد بیشتر مصرف شود احتمال تغییر رنگ در لبه‌های لامینت بیشتر است و اگر بیمار مصرف مواد رنگی را کم کند قابل پیشگیری است.

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

– افراد پس از لامینت کردن دندان‌ها چه ملاحظات خاصی باید انجام دهند؟

در کل برای هر گونه درمان ترمیمی دندان‌پزشکی رعایت بهداشت دهان الزامی است، اما در مورد درمان لامینت علاوه بر رعایت اصول بهداشتی استفاده از دستگا‌ههای پیزوالکتریک جرم گیری باید با احتیاط انجام شود. همچنین برخی از دهان شویه‌های حاوی فلوراید روی لامینت تاثیر منفی دارد. بنابراین قبل از استفاده از دهان شویه باید با دندانپزشک مشاوره به عمل آید.

یله‌ای از جنس تیتانیوم که به شکل ریشه دندان فرم داده شده، قرار است نقش ریشه دندانی را بازی کند که از دست داده‌اید. دندانی به نام ایمپلنت که قرار است در لثه شما جاگذاری شود و با مراقبت شما، تا پایان عمر جای خالی دندان از دست رفته‌تان را بازی کند.

این پایه تیتانیومی شامل دو جزء بدنه ایمپلنت و پایه پروتز است. بدنه ایمپلنت طی جراحی در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد و پایه پروتزی بعد از طی دوران ترمیم روی آن سوار می‌شود.

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

چه کسانی می‌توانند دندان بکارند؟

کسانی که یک یا چند دندان یا تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند و به عبارتی کاملا بی‌دندان هستند، می‌توانند از مزایای کاشت دندان بهره ببرند. نکته مهم اینکه ایمپلنت دندانی می‌تواند به عنوان یک تکیه‌گاه برای دندان‌های از دست رفته عمل کند. پس نیازی به تراش دندان‌های مجاور (روش سنتی بریج) وجود ندارد و در مورد افراد کاملا بی‌دندان سبب افزایش گیر و ثبات دندان مصنوعی و راحتی در جویدن و صحبت کردن فرد می‌شود. فراموش نکنید که فرد مناسب این کار کسی است که سلامت دهانی و سلامت عمومی مطلوبی داشته باشد. بر این اساس، وجود بافت‌های لثه‌ای سالم و عاری از عفونت، کمیت و کیفیت استخوان قابل قبول و بهداشت دهانی خوب برای موفقیت و ماندگاری ایمپلنت ضروری است. در صورت رعایت اصول استاندارد برای جایگذاری ایمپلنت و رعایت درمان‌های نگهدارنده، مدت زمان ماندگاری ایمپلنت محدودیتی ندارد.

چه کسانی نمی‌توانند دندان بکارند؟

افراد در حال رشد، کسانی که سابقه سکته قلبی در شش ماه گذشته را دارند یا افرادی که عفونت حاد کنترل نشده دارند، همچنین معتادان به الکل و مخدر‌ها از انجام ایمپلنت بر حذر می‌شوند. البته بیماری متابولیک استخوان، نقص سیستم ایمنی و اختلالات روانی شدید نیز برای انجام کاشت دندان محدودیت به وجود می‌آورد.

کاشت دندان؛ یک جراحی پرهزینه

هزینه ایمپلنت‌های دندانی بستگی به نوع ایمپلنت یعنی جنس و خصوصیات آن، شرکت واردکننده و کشور سازنده‌اش دارد. همچنین در صورت نیاز به درمان‌های اضافی مانند پیوند استخوان یا جراحی سینوس و نیز درجه تخصص پزشک عمل کننده، هزینه کاشت دندان تا اندازه‌ای افزایش خواهد یافت. متاسفانه بیمه درمانی هزینه‌ای برای کاشت دندان پرداخت نمی‌کند البته چند سالی است که بعضی از بانک‌ها و اداره‌ها بخشی از هزینه‌ها را تقبل می‌کنند.

ایمپلنت‌های دندانی، مراقبت ویژه می‌خواهد

نباید فراموش کرد که درمان‌های نگهدارنده که شامل روش‌های بهداشتی مناسب و ویزیت‌های دوره‌ای منظم تحت نظر دندانپزشک متخصص می‌شود برای بررسی سلامت بافت نرم و سخت اطراف ایمپلنت ضروری است.

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

ایمپلنت، از جنسی سازگار با بدن

ایمپلنت از ماده‌ای به نام تیتانیوم ساخته شده که ماده‌ای بسیار سازگار با بدن است. میزان موفقیت ایمپلنت بیشتر از ۹۵ درصد و احتمال پس زدن آن بسیار نادر است. در واقع ایمپلنت متفاوت از پیوند اعضای بدن مثل کلیه، ریه و… است که احتمال پس زدن آن از سوی سیستم ایمنی وجود دارد و فقط در موارد معدودی ممکن است مشکلاتی نظیر عفونت، فشار بیش از حد و تحلیل استخوان سبب شکست درمان و خارج شدن ایمپلنت شود.

جراحی ایمپلنت، محدودتان نمی‌کند

روز عمل جراحی ایمپلنت، استراحت و اجتناب از فعالیت‌های سنگین ضروری است، اما مرخصی روز بعد از عمل بستگی به تعداد ایمپلنت، وسعت جراحی یا احتمال وجود پیوند سینوس یا پیوند استخوان دارد، جراحی ایمپلنت در بیشتر موارد، برای تداوم فعالیت شخص محدودکننده نیست.

اگر ایمپلنت انجام نشود

خالی بودن جای دندان سبب حرکت دندان‌های مجاور و مقابل به سمت ناحیه بی‌دندانی می‌شود که سبب به هم خوردن ردیف دندان‌ها، ایجاد گیر غذایی، بروز بیماری لثه و اختلال در جویدن و زیبایی می‌شود.

اردتودنسی چیست؟ ارتودنسی ثابت و متحرک یک رویکرد درمانی دندان پزشکی است که برای بیمارانی استفاده می‌شود که نحوه قرارگیری دندان های آن‌ها در دهان به خاطر کوچک بودن فک نامناسب است (مال اکلوژن) و دندان‌ها به صورت صحیح قرار نگرفته اند و به همین دلیل بیمار با مشکل در هنگام جویدن یا گاز گرفتن مواجه می‌شود. روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه‌های مختلف رشد فک و صورت ( ارتوپدی فک و صورت ) و بهبود ظاهر دندان ها نیز می باشد.

ضرورت انجام ارتودنسی

فقط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی می‌تواند تعیین کند که آیا انجام دادن ارتودنسی دندان برای بیمار لازم می باشد یا وی نیازی به انجام آن ندارد. دندانپزشک بر مبنای ابزار تشخیصی از جمله شرح حال کامل پزشکی و پرونده دندانپزشکی بیمار، معاینه بالینی ، قالب گرفتن از دندان‌ها و عکس‌های رادیوگرافی‌ نظر قطعی خود را در زمینه مفید بودن ارتودنسی دندان می دهد و برنامه درمانی مناسب با شرایط بیمار را طرح ریزی می‌کند.

زمان انجام ارتودنسی

بهترین زمان انجام ارتودنسی دندان در کودکی است، اما این روش درمانی برای بزرگسالان نیز مفید است، بطوریکه تعداد افراد بزرگسالی که این درمان را انجام می‌دهند رو به افزایش است. برای انجام ارتودنسی کودکان ، باید صبر کرد تا تعداد دندان های مناسب برای این نوع درمان رشد کنند. 

انواع ارتودنسی

دو نوع اصلی ارتودنسی که برای افراد استفاده می گردد، عبارتست از ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک. نوع دیگر، ارتودنسی نامرئی است. در ادامه هر سه نوع ارتودنسی شرح داده می شود.

کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینیآدرس: قیطریه، چیذر، میدان ندا، جنب بانک پاسارگاد، پلاک 43، طبقه اول، واحد 1

به اشتراک بگذارید:


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *